Jak wydać książkę? Czas na druk!

Druk to ostatni etap w przygotowaniu książki, ale wbrew pozorom to nie takie proste. W niedzielnym cyklu „Jak powstaje książka?” pisałem Wam już o etapie przygotowania tekstu, korekcie i redakcji, składzie i łamaniu. Dziś omówię dwie najpopularniejsze obecnie techniki druku, bowiem tekst po odpowiednim przygotowaniu przez operatora DTP, wzbogacony o okładkę, trafia właśnie do drukarni.

Druk offsetowy

Obecnie najpopularniejszą formą druku jest druk offsetowy. To forma druku płaskiego — miejsca drukujące i niedrukujące w matrycy drukującej znajdują się na tym samym poziomie (w przeciwieństwie do druku wklęsłego i wypukłego. Odbicie strony do druku przenoszone jest z matrycy na materiał, na którym wykonywany jest druk, za pośrednictwem cylindra pośredniego pokrytego specjalną gumą, nazywaną obciągiem.

Druk offsetowy może mieć formę arkuszową, gdy materiałem, na którym wykonuje się druk, są właśnie arkusze (wówczas farby o dużej lepkości utrwala się poprzez wsiąkanie i polimeryzację, często inicjowaną nadfioletem), lub rolową, kiedy podłoże drukowe jest w formie zwoju i stosuje się farby lejne. To właśnie offsetowy druk rolowy wykorzystywany jest w praktyce do produkcji wydawnictw wysokonakładowych, najczęściej czasopism i gazet. Wówczas stosuje się offset na zimno (farba wsiąka w papier). W przypadku wydawnictw wyższej jakości proces utrwalania farby jest wzbogacony o odparowanie w tunelu suszącym — mamy wiec do czynienia z drukiem offsetowym na gorąco.

Druk cyfrowy

Drugą popularną współcześnie formą druku jest druk cyfrowy, z którym mamy do czynienia, gdy materiały do urządzenia drukującego dostarczone zostają jako plik komputerowy, a odbicie strony do druku tworzy się bezpośrednio w cyfrowej maszynie drukarskiej. Dzięki temu istnieje możliwość wprowadzania zmian między kolejnymi wydrukowanymi stronami. Ponadto jakość wydruków jest dużo wyższa niż w przypadku drukarki domowej, szybsza jest też prędkość wydruku.

W stosunku do druku offsetowego druk cyfrowy jest tańszy i szybszy, jednak jego jakość jest gorsza, dlatego stosuje się go z reguły do wydań niskonakładowych czy ulotek. Do książek polecam skorzystanie z offsetu.

Podaj dalej!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Polityka prywatności
© WIELE KROPEK 2017‒2021

Skontaktuj się ze mną!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.