Aż się sami sobie dziwimy, że ten wpis powstaje dopiero teraz, nie kiedy firma została założona. Lepiej późno niż wcale! Jak zacząć współpracę z korektorem? Wydaje się, że to proste, wystarczy wysłać e-mail. Dostajemy jednak tak dużo wiadomości, które generują jeszcze więcej wiadomości, że postanowiłam Wam powiedzieć, jak ułatwić życie i sobie, i korektorowi (lub redaktorowi).
Bardzo często dostajemy e-maile, które brzmią mniej więcej tak Dzień dobry, ile kosztuje korekta książki ok. 150-200 stron? Tyle, nic więcej. Naprawdę. Na tej podstawie nie jesteśmy w stanie udzielić potencjalnemu klientowi (a może klientce?) żadnej informacji. Co więc powinno się znaleźć w wiadomości do korektora?
Przedstaw się
Nie musisz podawać rodowodu, podpisanie się imieniem na końcu wiadomości naprawdę wystarczy. Dzięki temu wiem, jak się do Ciebie zwracać (spokojnie, nie będę mówić po imieniu). Chyba lepiej, gdy będąc kobietą, dostajesz e-mail ze zwrotem Szanowna Pani, nie Szanowni Państwo, prawda? Z tak czysto ludzkiego punktu widzenia łatwiej rozmawiać z kimś, kogo można sobie wyobrazić, a znajomość płci bardzo tę sprawę ułatwia.
Napisz, czego oczekujesz
Potrzebujesz redakcji czy korekty? Na jakim etapie procesu wydawniczego jest Twoja publikacja? Czy chodzi o pierwszą korektę, a może korekty po składzie? Sprawdź koniecznie, czym się różni korekta od redakcji tekstu! Jeśli masz jakieś pytania, zadawaj je od razu, nie wstydź się, nie ma głupich pytań. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu.
Powiedz coś o tekście i planowanej publikacji
Wydajesz e-booka? A może chcesz podarować ukochanej powieść tylko dla niej? Potrzebujesz korekty umowy lub tekstu naukowego? Napisz coś o swoim tekście. Informacja Książka ma mieć ok. 250-300 stron naprawdę nic mi nie mówi i nie pozwala sporządzić wyceny. Podobnie jest, gdy piszesz: Tekst ma 40 stron dwunastką Times New Romanem. Wysyłając wiadomość do korektora, najlepiej będzie, gdy do informacji o gatunku tekstu dodasz tę o jego objętości. Napisz, ile znaków ze spacjami ma Twój tekst. Możesz od razu objętość przeliczyć na arkusze wydawnicze lub strony znormalizowane. Strona znormalizowana to 1800 znaków ze spacjami, zaś arkusz – 40 000 znaków ze spacjami. Jeśli jednak wyślesz ilość znaków ze spacjami bez przeliczania na strony lub arkusze, też będzie dobrze.
Ile trwa korekta tekstu?
A na kiedy potrzebujesz? Staraj się podać przybliżony lub ostateczny termin realizacji zlecenia. Dzięki temu prościutkiemu zabiegowi być może od razu Ci odmówimy. To źle? Przeciwnie! Czas, który pewnie poświęcilibyśmy na przesyłanie sobie pytań i odpowiedzi możesz poświęcić na znalezienie kogoś, kto będzie mógł podjąć się realizacji zlecenia.
Mam nadzieję, że pomogłam. Stosując się do moich rad, zaoszczędzisz dużo czasu i energii. Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu też siedzi człowiek. Z pewnością chce, byś był zadowolony z jego usług. Tysiące pytań, które Ci zadaje nie wynikają z nudy. Po prostu stara się jak najlepiej przygotować do opieki nad tekstem, który mu powierzasz.
To co? Potrzebujesz korekty? Napisz: kontakt@wiele-kropek.pl. Pomożemy!