Prowadząc pracownię WIELE KROPEK, nie sposób przegapić Międzynarodowy Dzień Kropki. Choć te znaki interpunkcyjne stawiamy codziennie (w komunikacji elektronicznej już nieco rzadziej), prawie w ogóle nie zastanawiamy się nad ich rodzajami i historią. Skąd się wzięły? Jakie reguły nimi rządzą? Już Wam mówię. Wskakujcie!
Skąd się wzięła kropka?
Kropka – usytuowana na środku wiersza, na wysokości średniej linii pisma – pojawiła się u Rzymian jako znak interpunkcyjny rozdzielający poszczególne wyrazy, jak dzisiaj spacja. Kropka środkowa zachowała się między innymi na papirusach z Herkulanum, datowanych na początek naszej ery. Z czasem zaczęto wstawiać więcej kropek, w ten sposób rozwijając interpunkcję: różne wysokości, na których stawiano kropki, były zarezerwowane dla różnych znaczeń, a stopniowo zostały zastąpione przez wykształcone czy przejęte znaki – znane nam obecnie.
Kropka
Kropkę stawiamy w polszczyźnie na końcu wypowiedzeń, występuje także po skrótach, inicjałach, cyfrach arabskich oznaczających liczby porządkowe. Rozdziela ponadto tytuły od podtytułów, stosuje się ją przy wprowadzaniu wyliczeń oraz w datach zapisywanych cyframi arabskimi.
Dwukropek i średnik
Dwie kropki ustawione w pionie tworzą dwukropek, czyli znak interpunkcyj
ny służący do wprowadzenia wyodrębnionej partii tekstu. Służy między innymi do wyliczania szczegółów, przytaczania czyichś słów.
Podobny wizualnie do dwukropka jest średnik. Ten znaku interpunkcyjny służy do oddzielania względnie samodzielnych równorzędnych członów wypowiedzenia. Ma mniejszą moc od kropki.
Wielokropek
Z trzech następujących po sobie kropek składa się wielokropek. Warto pamiętać, że to nie trzy znaki kropki, a właśnie jeden znak. Funkcją wielokropka jest zaznaczenie przerwania toku wypowiedzi, stosuje się go także przed wyrazami nieoczekiwanymi w danym momencie przez czytelnika, a ponadto do zaznaczania opuszczeni w cytatach. Jeśli nie masz autom
atycznego zmieniania trzech kropek w wielokropek, wciśnij alt + . [kropka], by uzyskać znak.
WIELE KROPEK
To pracownia i wydawnictwo. Nie tylko poprawia się tu kropki, znaki interpunkcyjne i literówki, lecz także składa teksty i robi przepiękne książki! Jeśli chcesz, byśmy ujarzmili Twoje teksty, napisz pod adres: kontakt@wiele-kropek.pl.
Więcej interesujących informacji o historii kropek (a także innych znaków interpunkcyjnych) znajdziecie w książce Keitha Houstona Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych, którą w przekładzie Magdaleny Komorowskiej wydało d2d.pl.