Świąteczne błędy

Święta, święta i po świętach, ale przed nimi bardzo długi czas przygotowań. Niektóre markety czekoladopodobne mikołaje sprzedawały już od sierpnia. Cała zabawa startuje po 1 listopada, gdy zaczynają się pierwsze promocje, pojawiają się pierwsze błędy. Zupełnie jak Kevin sam w domu.

Perfuma w promocji

Fuj. Na Facebooku pisałam już, że grzech to ciężki i idzie się za niego do piekła, do kręgu z niekorzystającymi ani z perfum, ani z mydła na ziemskim padole. Perfumy to pluralia tantum. Występują w liczbie mnogiej nawet, gdy chodzi Ci o jeden flakon kupiony w kiosku pod blokiem tuż przed Wigilią.

Soczysty pomarańcz

Umówmy się. Pomarańcze i mandarynki to nie mąż i żona. To koleżanki. Pomarańcza i mandarynka radośnie plotkują, czekając, aż wyjmiesz je z torby wypełnionej prezentami. Jeśli nie zapamiętasz, że pomarańcza to dziewczynka, do końca życia będziesz musiał samodzielnie obierać swoje mandarynki.

Szczęśliwego Nowego Roku

Są pewni ludzie, których nie lubię. Ale to jeszcze nie powód, by życzyć im szczęścia na jeden dzień w roku. Nowy Rok to 1 stycznia, nowy rok – to rok, który rozpoczyna się Nowym Rokiem i trwa aż do 31 grudnia.

Sylwestra

Z SYLWESTREM jest pewien problem. Bo z jednej strony 31 grudnia imieniny obchodzą Sylwestrowie, z drugiej – organizuję w domu imprezę, podczas której o północy będziemy pić ruskiego szampana, jednak żadnego Sylwestra z nami nie będzie. Chyba nawet nie znamy. Jeśli mówimy więc o imprezie lub o dniu 31 grudnia, naprawdę nie trzeba używać wielkiej litery. Jeśli jednak masz kolegę Sylwka i zamierzasz świętować jego imieniny, możesz śmiało zapraszać na [imieniny] Sylwestra. Ach, i jest ten sylwester/Sylwester, nie ta sylwestra/Sylwestra.

Nieczynne 25-go, 26-go grudnia

Jeżu malusieńki, tu, jeśli chodzi o zapis, kreatywność jest nieograniczona, bo spotkać można i 25-ego, zamknięte między Wigilią a 26-m i inne cuda. Z liczebnikami porządkowymi mamy spory problem, który chyba wymaga oddzielnego wpisu, ale teraz zapamiętaj, że piszemy liczbę i od razu nazwę miesiąca. Nic między nimi.

Podaj dalej!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Polityka prywatności
© WIELE KROPEK 2017‒2021

Skontaktuj się ze mną!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.