Temat odmiany nazwisk na forach ślubnych zawsze wywołuje burzę. Mamy takie poczucie, że nazwisko to osoba i ma ona prawdo decydować o nim, podobnie jak o tym, co zjeść na śniadanie, gdzie iść na studia albo za kogo wyjść za mąż. Tymczasem nazwiska to takie same elementy języka jak inne, mają tylko swoje wzorce odmiany. Dlaczego więc ludzie nie odmieniają nazwisk?
Moje nazwisko się nie odmienia
No, nie do końca. Nazwisko to rzeczownik (nomina propia), choć czasem ma formę innej części mowy. Ale to też element języka. Zresztą ogromna część nazwisk pochodzi od nazw pospolitych (Paprocka, Brzoza). Ich też nie odmieniać?
W mojej rodzinie nikt nie odmieniał. Od pokoleń
Może nie było dostępu do słowników? Jeśli jesteś na forum internetowym, to znaczy, że masz dostęp do internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „Jak odmienić nazwisko…” i od razu wyskoczy kilkanaście rekordów. Na szczęście jedna nieodmieniająca rodzina nie wpłynie na wzorzec odmiany nazwiska i nowe pokolenie spokojnie może je deklinować tak, jak należy.
Ja płacę, ja decyduję…
…co wypiszę na moich zaproszeniach. Jasne, ale nie dziw się potem, że rodzina będzie na Ciebie dziwnie patrzeć albo nie przyjedzie.
Dzwoniłam do mojej polonistki i ona mówiła, że się nie odmienia
Trochę słabo wykształcona ta polonistka. Najważniejsze, czego studenci uczą się na pierwszym roku polonistyki, to, że jeśli czegoś nie wiedzą, bądź mają choćby cień wątpliwości, sprawdzają w słowniku. Z jakiegoś powodu wielu absolwentów po otrzymaniu zezwolenia na pracę w szkole, jest przekonanych, że wiedzą wszystko i nie muszą odświeżać swojej wiedzy.
Teraz taka moda
Moda na białe rajstopy do ślubu i siateczkowe skarpety do sandałów też była, ale czy to znaczy, że to było dobre? Nazwiska (w odróżnieniu od imion) są akurat takim elementem języka, który nie podlega modom. Po prostu jest, obowiązują pewne zasady i należy się ich trzymać, jak tego, że pod białą bluzkę nie zakłada się czarnego stanika.