Pierwszy i trzeci dzień maja — pisownia

Pisownia świąt obchodzonych pierwszego i trzeciego dnia maja wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości. Przedstawiam więc krótki wykaz możliwości i regulujących zapis zasad. Wskakujcie!

1 maja obchodzimy Święto Pracy i pisownia wielkimi literami jest tu uzasadniona zasadą, według której w ten sposób zapisujemy nazwy świąt i dni świątecznych. Sprawy komplikują się jednak dwa dni później…

Przede wszystkim musimy pamiętać, że to trzeci (dzień) maja, a nie trzeci (miesiąc) maj. Trzeciego maja pojechałam do Sosnowca, ale Już trzeci maj spędzam w Sosnowcu. Różnica czasowa jest spora — zwracajmy więc uwagę, co piszemy. Formę trzeci maj zauważyć można jednak choćby w mazurku, do którego słowa napisał Rajnold Suchodolski — to jednak licentia poetica.

Prawidłowy zapis ustawy z 1971 roku to Konstytucja 3 maja — ma tu zastosowanie zasada dotycząca pisowni jedno- i wielowyrazowych tytułów. Samo święto, to (według ustawy z 6 kwietnia 1990) Święto Narodowe Trzeciego Maja, jednak częściej posługujemy się formą święto Konstytucji 3 maja (człon święto z dodaniem rozwinięcia w postaci nazwy konstytucji; nazwa opisowa, więc nie istnieje obowiązek pisania wszystkich wyrazów wielkimi literami). Pisanie o Święcie Konstytucji 3 Maja, choć stoi w sprzeczności z zasadami ortografii, dopuszcza na przykład profesor Mirosław Bańko, powołując się na możliwość zapisu wielką literą członów nazwy z powodów emocjonalnych. Jeśli jednak piszemy o samym 3 Maja, to w myśl zasady [70] powinniśmy zapisać tę formę wielką literą. Widać więc, że kwestia jest mocno skomplikowana, dlatego przygotowałem dla Was ułatwiające zapamiętanie infografiki, które będziecie mogli zobaczyć już wkrótce na fanpage’u Wielu Kropek na Facebooku.

Podaj dalej!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Polityka prywatności
© WIELE KROPEK 2017‒2021

Skontaktuj się ze mną!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.